• Olsson Ritter posted an update 2 months ago

  نورو ترانسمیتر ها یا واسطه های عصبی یا میانجی ها از انتهای آکسون ها ( رشته انتهایی سلول های عصبی ) ترشح می‌شود و باعث تحریک رشته عصبی بعدی می‌شود یا مهار تحریک رشته عصبی بعدی می‌شود . گاباپنتین ممکن است به عنوان بخشی از درمان ترکیبی استفاده شود. این بدان معناست که ممکن است لازم باشد که آن را با داروهای دیگر مصرف کنید.

  خواب‎آلودگی، گیجی، افزایش اشتها، تهوع در گروه گابانتین شایع‎تر از دارونما بوده که عوارض شایع گزارش شده با گابانتین را در مطالعات دیگر تایید می‎کند . با وجود این که تفاوت میانگین وزن دو گروه در هفته­ی هشتم معنی­دار بوده است، میانگین تغییر وزن از پایه تا هفته­ی هشتم بین دو گروه معنی­دار نبوده است. افزایش وزن در هر گروه با عارضه­ی افزایش وزن به همراه لیتیوم قابل توجیه است. معیارهای خروج از مطالعهشاملوابستگی به مواد مخدر و سوءمصرف مواد و داروهای روان­گردان در یک ماه قبل از شروع پژوهش، ضریب هوشی کمتر از 70، ابتلا به بیماری‌های جسمی و عصبی عمده اعم از صرع بود. در مطالعه­ی اوبروکیا و همکاران روی بزرگسالان مبتلا به اختلال دوقطبی مقاوم به درمان، تاثیر تک­درمانی گاباپانتین با لاموتریژین مقایسه گردید. اگر چه تاثیر درمان تک­دارویی گاباپانتین در مقایسه با دارونما تفاوتی نداشته است ولی در بیماران با سن کمتر و وزن پایه­ی پایین‌تر موثرتر بوده است .

  گاباپنتین ممکن است باعث شود احساس خواب ‌آلودگی و کسالت داشته باشید و قدرت تصمیم‌ گیری تان تحت تأثیر قرار بگیرد. از این رو تا زمانی که با عوارض گاباپنتین بر روی بدن خودتان آشنایی پیدا کنید از رانندگی و کار با دستگاه‌های صنعتی و اپراتوری پرهیز کنید. گاباپنتین ممکن است بر نتایج آزمایش پروتئین ادرار تأثیر بگذارد. در حدود یک نفر از هر 500 نفری که داروهایی مانند گاباپنتین مصرف کرده ‌اند، ممکن است علایم زیر رخ ‌دهد. این علایم ظرف یک هفته پس از شروع درمان ممکن است شروع شود.

  گابانپتین از طریق دستگاه گوارشی جذب شده بدنبال تجویز چند وعده خوراکی دارو، حداکثر غلظت پلاسمایی آن در عرض 2 ساعت پس از مصرف و سطح پایدار پلاسمایی آن در عرض 2-1 روز حاصل می شود. این دارو به نحو مطلوبی متابولیزه نمی شود و بیشترین مقدار دارو بصورت تغییر نیافته از طریق ادرار و مقداری از آن از طریق مدفوع دفع می شود. قرص گاباپنتین ۱۰۰ برای چیست دارو بطور وسیعی در سرتا سر بدن توزیع می شود ولی باند پروتئینی پلاسمایی آن پایین است. _برای سردرد احتمالی ناشی از مصرف این دارو از داروساز خود درمورد داروی ضد درد مناسب سوال بفرمایید.

  گاباپنتین دارویی است که در اختلالات اضطرابی بزرگسالان شامل اختلال اضطراب منتشر و اختلال پانیک موثراست و در بزرگسالان به‌ عنوان هیپنوتیک هم کاربرد دارد (3،9،10). اگر چه تأثیر ضد مانیای حاد با این دارو به اثبات نرسیده است ولی بعضی بیماران در مواردی که درمان‌های دیگر، موثر نبوده است از مصرف آن نتیجه گرفته‌اند . میلی‌اکی‌والان بر لیتر وگاباپانتین تا 400 میلی‌گرم افزایش یافت.

  در وسط قرص یک شکاف وجود دارد که از آن جا قرص را نصف کنید. میتوانید این قرصها را با غذا یا بدون آن مصرف کنید. لازم است در کنار استفاده از پرگابالین از روش های درمانی فیزیکی مانند فیزوتراپی و ورزش نیز استفاده کنید. اثر درمانی پرگابالین ۷۵ تقریبا برابر با اثر گاباپنتین ۱۰۰ میلی گرم است و نیازی به تغییر دارو برای شما وجود ندارد.

  این دارو در سال 1993 به‌عنوان یک داروی مکمل در درمان صرع مقاوم به درمان، وارد بازار شد. آنالوگ گابا است و ممکن است تاثیراتی روی ناقلین عصبی گابا داشته باشد. شاخص درمانی بالایی داشته، در مقایسه با والپروات‌ سدیم و کاربامازپین پروفایل عوارض آن خوش‌خیم است. مشکلات خونی یا کلیوی ایجاد نمی‌کند و پایش مرتب سطح سرمی احتیاج ندارد (14-12). گزارشاتی از تاثیر گاباپنتین در درمان اختلال قطبی بزرگسالان بر اساس گزارشات موردی، مرور پرونده­ها و مطالعات باز وجود داشته است (15،16) ولی مطالعات کنترل شده، تاثیرگاباپنتین را رد کرده­اند (17،18). قرص گاباپنتین ترکیبی از گاباپنتین 100 و گاباپنتین 300 که به صورت خوراکی تجویز می شود.قرص گاباپنتنی برای کمر درد و گرفتگی عضلات و نیز پا درد مناسب می باشد.

  ممکن است برای درمان صرع در افراد بالای 12 سال و برای تشنج های ناقص کودکان 3 تا 12 سال این دارو تجویز شود. همچنین گاباپنتین ممکن است برای درمان سندرم پای بی‌ قرار، برای برطرف کردن بی‌ حسی و سوزن سوزن شدن مرتبط با دیابت، پیشگیری از گُر گرفتگی و آرام کردن درد همراه با زونا (شینگل) مورد استفاده قرار بگیرد. ایا این قرص برای کودکان مبتلا به پیش فعالی و شدت کم بیماری اوتیسم هم تجویز میشه، این کودک صرع نداره و و دکترشون مقدار 3 بار در روز از گاباپنتین 100 استفاده کرده. ما به شدت نگرانیم با توجه به نداشتن بیماری صرع و مقدار زیاد دوز برای کودک 8 ساله، در آینده عوارض شدید تری داشته باشه. پرسش­نامه‌های مانیای یانگ، افسردگی بک و اضطراب هامیلتون در هفته‌های پایه، 2، 4، 6، 8 و پرسش­نامه­ی عوارض دارویی در هفته‌های 2، 4، 6، 8 تکمیل گردید. معیار سنجش کلی بالینی و وزن بیماران قبل از شروع درمان و در پایان پژوهش ثبت گردید.

  پاسخ به درمان، کاهش 50 درصد در میزان معیار مانیای یانگ نسبت به حالت پایه ارزیابی شده است. در طول پژوهش، پژوهشگر ارزیابی­کننده­ی عوارض و تکمیل­کننده­ی فرم‌های پرسش­نامه‌ها نسبت به نوع دارو بی­اطلاع بوده است. تغییرات نمره­ی مقیاس­ها در طول پژوهش با آزمون ANOVA و تغییرات وزن و معیار سنجش کلی بالینی بین دو گروه با استفاده از آزمون تی مقایسه گردید.

  در مدت نگهداری، حیوانات از غذای خشک استاندارد و آب شرب شهری استفاده نمودند. دو سر موش ماده به‏همراه یک موش نر به‏مدت یک شب در داخل قفس جهت جفت‏گیری قرار داده شدند. رویت پلاک واژنی در صبح روز بعد به‏عنوان زمان صفر حاملگی (GD­0) تلقی گردید.

  بهتر است به مدت ۱۰ روز گابانتین ۱۰۰ مصرف کنید و سپس دارو را قطع کنید. پدر من برای زونا به دکتر عفونی مراجعه کردن، دکتر گابانتین و آسیکلوویر تجویز کرده، الان پدر من دچار توهم شدید و پریشان گویی و حالات غیر طبیعی شده. 3- تست مثبت کاذب پروتئین ادراری (پروتئین اوری) با مصرف این دارو دیده شده است.

  همچنین برای درمان دردهای عصبی پس از هرپس در کودکان نباید گاباپنتین استفاده شود. سلام من بعلت مشکل زخم معده و ورم و بخاطر ایتکه زیاد فکرم درگیره و انگار استرس دارم. فک کنم واسه همین دکتر گپسول گاباپنتین ۳۰۰ تجویز کرده شبی یک عدد.میخوام نظرتون رو بدونم. سلام.من به علت دردعضلانی پراکنده وبی قراری عصبی ۴ماه است داروهای گاباپنتین ۱۰۰وپرانول۱۰هرکدام شب یکی صبح یکی ونورتریپتیلین۲۵شب یکی مصرف می کنم.الان درکل خوبم ولی بعًضی وقتادردعصبی عضلانی عودمی کنه.اطفا راهنمایی کنیدبرای بهبودی کامل چکارکنم.سپاس ازراهنماییتون دکتر. پر مصرف ترین شکل دارویی گاباپنتین بصورت 100 میلی گرم است که ضعیف ترین فرم دارویی گاباپنتین محسوب می شود. کپسول های 300 و 400 میلی گرم نیز در کشور تولید می شود.

  عدم متابولیزه شدن این دارو در بدن، دفع کلیوی سریع، فقدان تداخلات دارویی و تحمل­پذیری خوب آن، باعث کاربرد وسیع­تر گاباپنتین گردید (12 و 13). در صورتی که داروی مسکن تجویزی مانند داروهای اپیوئید مصرف می‌کنید موضوع را به اطلاع پزشک برسانید چرا که این داروها ممکن است سرگیجه یا خواب ‌آلودگی مرتبط با مصرف گاباپنتین را افزایش دهند. در صورتی که قصد عمل جراحی از جمله جراحی‌های دندانپزشکی دارید و یا تاکنون مشکل سوء استعمال مواد و الکل داشته‌ اید باید موضوع را به اطلاع پزشک برسانید. لازم است همراه با مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک از درمان های فیزیکی هم بهره مند شوید. فیزیوتراپی و راه رفتن در استخر آب گرم می تواند باعث تقویت عضلات شود و فشار را از مهره های کمر بردارد. اثرات ضد درد گاباپنتین در اثر مصرف مداوم کاهش می یابد.

  سلام.ببخشید بنده یک سال پیش آمبولی ریه کردم بعد بدلیل آرتروز و درد کف پا دکتر گاباپنتین 100 میلی تجویز کرده و زالر بان ده و لو زار 25 هم مصرف میکنم در ضمن مواد مخدر شیره هم مصرف میکنم آیا مصرف گاباپنتین تداخل دارویی نداره. درمان دارویی صرع در دوران بارداری همیشه با عوارض فراوانی همراه بوده و در چنین مادرانی جنین بیشتر در معرض بروز ناهنجاری­های مختلف می­باشد (16 و 17). یکی از جدیدترین داروهایی که امروزه در درمان صرع استفاده می­شود گاباپنتین می­باشد . سلام،بیماری ام اس دارم.موقع دردهای عصبی دکتر برام گاپنتین 300 تجویز میکردن. الان یه مدتی هست که درد خیلی بدی تو کمرم حس میکنم که حالت نبضی داره، یهو میاد و میره.من سرخود قرص گاپنتین 300 خوردم، یه دونه خوردم خوب شدم.خیلی حس بهتری دارم.بنظر شما مصرف قرص رو ادامه بدم یا دیگه نخورم؟ داروخانه ده دونه قرص ب من داد. سلام دکتر.مدتی است که به خاطر دیسک کمر گاباپنتین ۱۰۰مصرف میکنم بعضی شبها احساس تنگی نفس میکنم انگار کسی داره خفه ام میکنه به نظر شما مال مصرف این قرص است.

  من بنا به تشخیص روانپزشک مقداری وسواس و اضطراب و کمی افسردگی داشتم که بعد از ۷ ماه مصرف داروهای مختلف نظیر سرترالین و ایزوپام و استراموکس و بوپروپیون ، قرص گاباپنتین ۳۰۰ شبی یک عدد رو تجویز کردند . با توجه به اینکه اغلب عزیزانی که پرسش مطرح کردند پیرامون درد در ناحیه دست و کمر و گردن و پا بوده میخواستم بدونم بنظر شما تجویز این دارو به چه دلیل برای بنده اهمیت داشته . در این مطالعه تجربی، از 40 سر موش ماده نژاد NMRI با سن 5/2 ماهه و دارای وزن تقریبی 2 30 گرم استفاده شد. حیوانات در شرایط آزمایشگاهی کنترل شده و در اتاق حیوانات در دمای ٢٣ تا ٢٥ درجه سانتی‏گراد، رطوبت ۵۰ تا 55 درصد و تناوب روشنایی و تاریکی ١٢ ساعته نگهداری شدند.

  گاباپنتین درد نوروپاتیک را تسکین می­دهد و در درمان خارش اورمیک نیز موثر می باشد. هدف از مطالعه فعلی مقایسه تاثیر گاباپنتین و آنتی هیستامین در درمان خارش اورمیک و اختلالات سایکولوژیک ناشی از آن می­باشد. Mark و همکاران با توجه به تحقیقات انجام شده فرضیه‏های دیگری را در مورد بروز ناهنجاری به‏دنبال مصرف داروهای ضد­صرع مطرح کرده‏اند. آن‏ها معتقد هستند که رادیکال­های آزاد تولید شده به‏وسیله داروهای ضد­صرع دارای اثرات سمی برای سلول­های فرد مصرف کننده و جنین می­باشد، به‏علاوه وجود اختلال ژنتیکی در هیدرولیز این متابولیت­ها ناهنجاری­زایی این مواد را افزایش می­دهد.

  قطع و ترک ناگهانی دارو ، در مصرف کنندگان طولانی مدت گاباپنتین گاهی اتفاق معمولی است. علائم ترک معمولاً طی 12 ساعت تا 7 روز پس از قطع گاباپنتین ظاهر می شود. برخی ازعلائم ترک اعتیاد که معمولاً گزارش می شوند شامل تحریک ، گیجی ، گمراهی ، ناراحتی معده و تعریق است.